Конфлікт інтересів у діяльності місцевих депутатів Черкаської області.

0

Понад 141 гектар землі, 4 свиноферми, квартира, будинок та магазини. Чим володіє голова Монастирищенської райради?

 

Голова Монастирищенської районної ради Микола Орендарчук – підприємець, фермер, землевласник. Відомий на Черкащині як фігурант судової справи, пов’язаної з корупцією.

Незважаючи на те, що в офіційних інтерв’ю голова райради зазначає, що сільськогосподарським бізнесом керує його дружина – в декларації та офіційних реєстрах засновник, керівник та кінцевий бенефіціарний власник (фізична особа, яка незалежно від формального володіння має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо або через інших осіб) саме Орендарчук.

Особливістю декларацій Орендарчука є те, що в них, то «спливає», то зникає нерухомість. Так, в декларації 2015 року знаходимо відомості про 16 земельних ділянок, загальною площею понад 141 гектар. Лише дві земельні ділянки у власності дружини голови райради, іншими ж володіє або орендує сам Микола Орендарчук. Із 16 ділянок – 11 – неоцінені, тобто в декларації не вказана ціна землі ні на момент її придбання (оренди), ні нинішня. Варість решти п’яти ділянок – 2 мільйони 800 тисяч гривень.

Не вказана ціна й іншої нерухомості Орендарчука. Так, на голову райради зареєстрований житловий будинок у селі Коритня на Монастирищині на 200 квадратних метрів, придбаний у 2011 році, без вказання вартості. Дружина голови райради Наталія Орендарчук володіє квартирою в Черкасах на 33 «квадрати», придбаною в 2008 році. Ціна на 2015 рік – неправдоподібні 3 тисячі гривень.

А от в декларації наступного, 2016 року, 5 земельних ділянок кудись зникають, як і черкаська квартира, хоча і дочка, і дружина Орендарчука продовжують проживати з ним під одним дахом.

Що цікаво, в декларації Миколи Орендарчука

Також у керівника Монастирищенської райради чимало комерційної нерухомості. Серед нерухомого майна – 3 нежитлових будівлі, загальною квадратурою майже 3 тисячі квадратних метрів та вартістю понад 216 тисяч гривень. Також у власності Орендарчука два складських приміщення загальною квадратурою майже 2 тисячі квадратних метрів вартістю 21 тисяча гривень. Окрім того, голова райради володіє корівником та чотирма свинарниками, загальною квадратурою понад 4 тисячі метрів квадратних та вартістю 32,5 тисячі гривень. Також голова-підприємець володіє продовольчим магазином на 61 «квадрат», вартістю 83 тисячі гривень. Його дружина володіє також млином квадратурою 208 метрів квадратних. Ціна споруди не вказана.

Цікаво, що з декларації чиновника за 2016 рік корівники, свинарники, склади та магазини зникають, хоча, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, вони й досі належать голові райради.

В автопарку сім’ї Орендарчуків шість легкових автівок, вантажівка, кілька причіпів та сільськогосподарська техніка. Проте ціна на рухоме майно теж вказана вибірково. Зокрема, Citroen Berlingo 2005 року випуску за 40 тисяч гривень, ВАЗ 2106 1981 року випуску (ціна не вказана), ЗАЗ 1102 1991 року випуску за 4 600 гривень, ВАЗ 21043 2005 року випуску за 270 тисяч гривень, Skoda Octavia A5 2008 року випуску за 150 тисяч гривень та Volks Wagen Passat 2012 року випуску за 160 тисяч гривень. А також вантажівка ЗіЛ-133 ГЯКС3575А 1992 року випуску (за 12 тисяч гривень) та два причепи ЗАЗ 8108 1994 року випуску (ціна не вказана) і ПФ 01 Фермер 2003 року випуску ( 2 тисячі гривень), і сільськогосподарська техніка Claas Lexion 280 1996 року випуску (ціна не вказана).

Незважаючи на те, що в офіційних інтерв’ю Микола Орендарчук стверджує, що справами у двох фермерських господарствах – «Яцковиця» та «Ядвіга», де голова райради є засновником, керує його дружина – Наталія, в усіх деклараціях 100% загального капіталу зареєстровано саме на Орендарчука.

Окрім того, чинний голова райради значиться засновником або власником ще в чотирьох підприємствах. Згідно даних сайту You.Control декларант є засновником нині не діючих СФГ «Коритня» та ТОВ «Коритня – Агро КМ»  та ТОВ «Долинка-АГРО». Найцікавіше, що декларант є засновником нині діючого ПрАТ « МОНАСТИРИЩЕНСЬКА ФІЛІЯ ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА “РАЙЗ-МАКСИМКО”, яке спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур. Хоча в деклараціях про це ні слова.

У 2015-му році заробив головуванням у раді трохи більше 10 тисяч гривень. Ще 557 тисяч – прибутку від підприємницької діяльності. Близько 90 тисяч гривень голова райради отримав від відчуження рухомого майна, 23 тисячі – від надання майна в оренду та ще 21 тисячу – від збуту продукції, вирощеної на присадибній ділянці. Всього 16 тисяч за рік в ФГ «Ядвіга» заробила Наталія Орендарчук, хоча формально саме вона є керівником фермерського господарства.

Микола Орендарчук у 2015-му тримав трохи більше 5 тисяч гривень на банківському рахунку та сплатив понад 417 тисяч гривень по кредиту.

У 2016-му Микола Орендарчук заробив трохи більше 111 тисяч гривень, керуючи районною радою та ще 27 – від надання майна в оренду.

Натомість його дружина отримала майже 22 тисячі заробітної плати в ФГ «Ядвіга» та 450 тисяч прибутку від підприємницької діяльності. Окрім того Орендарчуки отримали понад 60 тисяч від відчуження нерухомості (нагадаємо, що з декларації порівняно з попереднім роком «зникли» 5 великих земельних ділянок і квартира). Ще майже 150 тисяч Орендарчуки отримали у спадок. Готівкових коштів пара декларує 175 тисяч гривень.

Микола Орендарчук: про що пишуть ЗМІ

На місцевих виборах 2015 року Микола Орендарчук балотувався від Аграрної Партії України. Керівництву партії активісти антикорупційного руху «Під контролем» надіслали оскарження порушення, вчиненого головою райради, а саме – Порушення: ст. 25 ЗУ «Про запобігання корупції», оскільки чиновник поєднував (і, як свідчить декларація та сайт You.Control досі поєднує свою роботу з керівництвом фермерським господарством). Нагадаємо, що відповідальність за таке правопорушення регламентує ч. 1 ст. 172-4 КУпАП – штраф від 300 до 500 мінімумів доходів з конфіскацією отриманого доходу.

Прокуратура звинуватила голову Монастирищенської районної ради у сумісництві (ч.2 ст.172-4 КУпАП), проте суд обмежився усним попередженням.

Так, апеляційну скаргу керівника Уманської місцевої прокуратури Павленка задовольнили частково.

Постанову судді Монастирищенського районного суду Черкаської області Ротаєнка від 28 квітня 2016 про закриття провадження про адмінправопорушення Миколи Орендарчука у зв’язку з відсутністю у його діях складу злочину скасували із-за необґрунтованості.

Також винесена нова постанова, за якою Миколу Орендарчука звільнили від адміністративної відповідальності за ч.2 ст.172-4 КУпАП за малозначність учиненого ним  адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Між тим, журналісти програми «STOP Корупції», проводячи розслідування у Монастирищі, повідомили про цілий «сімейний підряд» при владі у районі.

«Голова райдержадміністрації Олег Негода одружений на сестрі голови райради Оксані Негоді, а сама спільна родичка «присіла» у фінансовому відділі РДА, де, між іншим, окрема бухгалтерія, дядько голови ради Петро Орендарчук відповідає за соцзабезпечення, і там також окрема бухгалтерія, ще один дядько голови, Сергій Орендарчук – депутат, а його сестра – Марія Возна – бухгалтер у відділі освіти РДА», – розкривають сімейні зв’язки Миколи Орендарчука журналісти програми.

Також, під час інтерв’ю з гендиректором ПП «Агроінвест-Україна» Миколою Глевичем журналісти «STOP Корупції» виявили, що з поста керівника ТОВ «Долинка-АГРО» нинішній керівник райради був звільнений за недовірою.

« Майно, яке було спадком всієї громади, стало власністю однієї людини».

Портал zmi.ck.ua повідомляв і про ще одного родича Орендарчука, який зухвало порушував закон, прикриваючись ім’ям дядька.

«По Монастирищу на шаленій швидкості  їздило авто із іноземними номерами, ігноруючи  правила дорожнього руху. Накатавшись вдосталь, водій знайшов досить неординарний спосіб паркування, а саме на пішохідній доріжці у в самому центрі міста. “Олень” повністю перегородив прохід, ігноруючи високий бордюр, який відділяє узбіччя від проїжджої частини. Через такі дії містяни, зокрема мами із колясками, були змушені наражати себе на набезпеку та обходити авто по дорозі, де їздить транспорт, – повідомляє портал zmi.ck.ua з посиланням на прес-службу ГО “Стоп корупції”. –

Пізніше молодик демонстративно покинув авто та пішов у магазин. Обурені наглою поведінкою перехожі почали робити йому зауваження, на що отримували відповіді, наповнені нецензурною лексикою.  Хлопець також почав погрожувати, тому небайдужі містяни викликали поліцію.  Однак навіть прибуття правоохоронців не зупинило дебошира, який ніби цього й чекав. Погрози та лайка  від нього лише посилились. “Ви знаєте з ким зв’язуєтесь?  Якщо мене зачепите, то завтра залишитесь без роботи! Мій дядя вам це влаштує!”.  Також в підкріплення йшли відбірна ненормативна лексика.

Нарешті оцінивши факт загрози для оточуючих, поліцейські прийняли рішення перевірити хлопця на вміст в його крові алкоголю.  Результати  тесту в центральній районній лікарні засвідчили, що водій був у стані алкогольного сп’яніння.

Журналісти “Стопкору” з’ясували, хто ж є являється тим дядьком, який дозволяє творити подібні безчинства у місті. При цьому ігноруючи державні закони та елементарну людяність.

Отже, буйним водієм виявився Олексій Шпота, що є племінником голови Монастирищенської районної ради Миколи Олексійовича Орендарчука

За інформацією журналістів “Стопкору”,  попередньою “заслугою” Олексія Шпоти було побиття битою бійця АТО», – резюмують журналісти.

Ірина Семенова,

фахівець з планування і проведення pr-кампаній ГО «ПРОТИ КОРУПЦІЇ»

Матеріал підготовлений в рамках співпраці з проектом ПРООН «Прозорість і доброчесність публічного сектору», проекту «Конфлікт інтересів у діяльності місцевих депутатів Черкаської області»

Поширити в

Comments are closed.