«Постраждалі стіни, незламні серця: відновлення лікарні»

0

Вікторія Анатоліївна, головна лікарка КНП «Березнегуватська центральна районна лікарня», розповіла в інтервʼю представницям Громадського офісу Відновлення про життя та виклики закладу.

Можете розповісти, коли лікарня зазнала руйнувань?

13 липня 2022 року о 5 ранку в поліклініку влучила ракета від ворога С-300 – такі дані надала прокуратура. Друге влучання було на території лікарні, від чого вибило всі вікна та підняло дах ударною хвилею. Це було рано вранці і поліклініка ще не працювала, отож добре, що ніхто не постраждав.

Які частини лікарні були пошкоджені і в якому масштабі?

Перш за все, втратили наше найпростіше укриття, де перебували під час тривоги. На першому поверсі була лабораторія, на другому – адміністративні приміщення, мій кабінет, бухгалтери та головна медсестра. Третій поверх був облаштований як денний стаціонар, а також це було місце, де зберігалась перша отримана гуманітарна допомога. На четвертому поверсі була стоматологія. Усе це було повністю знищене. Втратили ще такі важливі для лікарні приміщення як пральня і стерилізаційне відділення. Лабораторію, на жаль, досі не можемо відновити, бо немає відповідного приміщення.

– Як вдалося забезпечити медичне обслуговування мешканцям громади після атаки?

– Ми відразу зробили технічне обстеження всього приміщення, адже потрібно було знати, чи можна використовувати поліклініку, де розміщуються сімейні лікарі, рентген,  травматологія та вся поліклінічна структура. Лікарня жодного дня не була зачинена, єдині тільки стоматологи не могли працювати, бо їхній кабінет і обладнання було повністю знищене. Згодом, з під завалів вдалось дістати одне стоматологічне крісло, тільки після цього в іншому приміщенні було відкрито стоматологічний кабінет. 

Які були основні джерела фінансування для відновлення інфраструктури лікарні?

Місцева влада виділила кошти на шифер і одразу ж зробили ремонт даху. Альянс міжнародних медичних проєктів ALIMA взяли на себе заміну всіх вікон. Важко було знайти робочу бригаду, бо до нас ніхто не хотів їхати і всі боялися, адже в той час у нас було дуже «гаряче» (і це я не про погоду). «Червоний хрест» допомагав медикаментами, а незалежна міжнародна медична гуманітарна організація «Лікарі без кордонів» – обладнанням. Приватні волонтери, а також Львівський центр забезпечення, займалися підтримкою людей та нашого колективу. Благодійна організація «Карітас» закупила систему для очищення води.

На якому етапі відновлення зараз знаходиться лікарня? Які роботи завершено? Які ще в процесі?

Виділено кошти з державного бюджету, а з місцевого маємо  співфінансування. Управління капітального будівництва Миколаївської міської ради провели торги, визначили переможця і підрядник почав працювати з листопада минулого року. Маємо проєкт, кошти, але робочу бригаду забрали на ті об’єкти, які на сьогоднішній день є першочерговими (це Харківський напрямок). Обіцяють, що з липня роботи будуть продовжені. На даний час повністю розібрали завали та  побудовали перший поверх, але ще не зробили перекриття. 

– Чи забезпечує лікарня жителів громади безкоштовними ліками? 

– Так, всіма абсолютно. Сімейна медицина працює по програмі «Доступні ліки», лікарі виписують безкоштовні рецепти. 

Які наразі є проблеми в лікарні і як вони вирішуються?

Існує технічна проблема – були знищені наші робочі ноутбуки. Багато чого треба з розхідного матеріалу та меблів, але найбільше потрібна роторна центрифуга. Викликом для закладу є недостатня кількість лікарів. Зараз навіть проходимо стажування по програмі від центру зайнятості для підвищення кваліфікації та отримання ще однієї спеціальності. Маємо велику проблему з ліфтом, він у нас звичайний, а не медичний,  а по нинішньому законодавству доступність має бути для всіх, ми вже маємо технічне заключення, що можна розширити шахту і поставити туди лікарняний ліфт, але, на жаль, ми не маємо таких коштів.

– Чи маєте плани на оновлення обладнання та послуг?

Так, деяке обладнання нам вже вдалося оновити. Канадські благодійники, перерахували кошти, щоб закупити спеціальні холодильники для банку крові. Зараз ми вже маємо новітній апарат для перевірки зору, також проводимо торги для закупівлі ще двох апаратів периметрії, а також для закупівлі плазмового стерилізатора. Лікарня має пересувну стоматологічну клініку, по п’ятницях відбувається виїзд  на Новоукраїнку, Мурахівку та Висунськ, де ведеться абсолютно безкоштовний прийом пацієнтів.  З бюджету лікарні за 2 мільйона було повністю відновлено приміщення пральні та стерилізаційне відділення. Було відновлено вхідну частину лікарні, а також куплено підйомник, який зможе піднімати пацієнтів до лікарні.

– Яких спеціалістів категорично не вистачає в лікарні?

– Коли почалося повномасштабне вторгнення, лікарі психіатр-нарколог та невролог виїхали за кордон, лікар інфекціоніст переїхав до більш безпечнішого міста України, а стоматолога і його медичного брата забрали до лав ЗСУ, офтальмолог пішла на пенсію. Наша лікарня забезпечує лікарів житлом зі всіма зручностями, нещодавно до нас приїхав працювати лікар психіатр з Краматорська. 

Проєкт «Створення громадського офісу: новий крок до зближення громади та влади» впроваджується в межах грантового конкурсу «Посилення громадської участі в процесах раннього відновлення на звільнених територіях», який адмініструється ІСАР Єднання за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», що фінансується країнами партнерами.

Поширити в

Comments are closed.