Боротьба за справедливість та тернистий шлях українців до репарацій!

0

Нещодавно Київ став центром важливого навчального заходу, який об’єднав журналістів з різних куточків України, а також комунікаційних менеджерок ГО «Проти Корупції» та Громадського офісу відновлення. Протягом двох днів учасники тренінгу занурювались у складну, але надзвичайно важливу тему: «Роль медіа у висвітленні процесу отримання репарацій постраждалими в ході російської агресії».

Мета — підвищення спроможності у підготовці та поширені достовірних матеріалів, щодо впровадження комплексного механізму репарацій, які відповідають найвищим міжнародним етичним стандартам журналістики та сприяють обізнаності і контролю за цими процесами з боку громадськості.  Скоріше за все, як і в учасників тренінгу, у більшості з вас відразу виникає багато питань. Що ж то таке ті репарації? Як їх оформити? Та чи можливо взагалі отримати? Давайте більш детальніше з’ясовувати разом.

Якщо говорити простими словами, то репарації — це компенсація, яку повинна виплатити країна, що розпочала війну, за шкоду, завдану іншій країні. Тобто, якщо одна країна напала на іншу, окупувала її територію, знищила та катувала частину населення, зруйнувала промисловість та інфраструктуру — вона повинна відшкодувати ці збитки.

 

 

 

Ідея репарацій не нова. Зануримося трішки в історію. Ще після Першої світової війни Німеччина виплачувала репарації країнам-переможцям, адже була зобов’язана повернути кошти на суму 132 мільярди золотих марок ( це близько 440 мільярди $). Цей борг країна віддала лише у 2010 році. Після Другої світової війни механізм репарацій також був застосований. Щоб відновити статус цивілізованої країни, Німеччині знадобилося майже 90 років.

 

Репарації виплачуються і сьогодні, після війни в Перській затоці, ООН зобов’язала Ірак виплатити Кувейту 52 мільярди доларів. Тож як ви вважаєте, зараз, коли Україна зазнає масштабної руйнації внаслідок російської агресії, чи не набуває особливої актуальності питання щодо репарацій? Гадаємо відповідь очевидна.

З терміном «репарації» ніби розібрались, а ось як же їх оформити та отримати українцям? Тут вже не так все просто, на цьому етапі виникає багато питань, а відповідей, на жаль, поки замало. Вже у 2025 році може запрацювати міжнародний компенсаційний механізм за завдані росією збитки, внаслідок агресії проти України. На даний момент точного механізму для отримання компенсації поки не існує, але не треба завчасно опускати руки, роботи тривають і один з варіантів таки вже є. Будучи на навчанні в Києві, нам вдалося отримати цінну інформацію для вас. У 2023 році Рада Європи створила міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією російської федерації проти України (RD4U), що стало основою для створення компенсаційного механізму. Робота Реєстру полягатиме у зборі заяв та доказів, щодо відшкодування збитків, втрат або шкоди, завданих внаслідок агресії рф проти України, що в майбутньому використають для фіксації обсягів і наслідків російського вторгнення. З 02 квітня 2024 року розпочато прийом заявок. Процес подання поки відкритий  лише для однієї категорії, а саме для пошкодженого та знищеного житлового нерухомого майна. А як же подати ту саму заявку?  Зараз це можливо лише через веб-портал Дія, ті, хто не має такої  можливості незабаром (принаймні нам так обіцяють) зможуть зробити це через Центри надання адміністративних послуг в Україні.
Важливо розуміти, що Реєстр не є судом, трибуналом чи компенсаційним фондом, подання заявки не гарантує того, що вже через місяць чи два ви отримаєте кошти. Ці функції буде виконувати міжнародний компенсаційний механізм (його створення вже розпочато), а Реєстр це крок на шляху до нього. Не гайте часу, подавайте заявки до реєстру, фіксуйте страшні злочини рф. Ваша інформація — це зброя проти несправедливості! 

А на завершення, хочеться розповісти реальну історію з життя, якою з нами поділилася, присутня на тренінгу в Києві, молода дівчина. «Цю історію мені розповіла моя подруга, ще задовго до цього навчання. В її селищі проживає дідусь, який зараз отримує компенсацію від Німеччини, за те, що його мати перебувала в німецькому концтаборі на початку Другої світової війни. Вона була зґвалтована і власне цей дідусь – дитина того злочину. Всі ми знаємо які німці прискіпливі до всього, на той час коли мати виходила з концтабору, вони віддали їй всі документи, які містили повністю всю інформацію про її перебування, вагітність та пологи. Вона зберегла всі ті документи та ще під час Радянського Союзу передала до відповідних органів, але їй сказали, що не слід очікувати на допомогу. І ось коли вона померла, Союз розпався, її син, який вже на той час став дідусем, почав отримувати компенсацію.»

З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України правоохоронними органами станом на 01.08.2024 зафіксовано 310 фактів сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), вчинювані російськими військовослужбовцями. СНПК завдає непоправної шкоди не лише тим, щодо кого було безпосередньо вчинено, але і їхнім сім’ям та родинам. Наведене породжує глибокі потреби, які не завжди є очевидними: від фінансової підтримки до необхідності в тривалій психологічній реабілітації. 

Тож основними характеристиками компенсаційного механізму повинні бути: доступність, швидкість реагування, міжвідомча координація та чіткий алгоритм дій для всіх залучених сторін, що дозволить створити систему, яка буде здатна забезпечити як негайну допомогу постраждалим, так і довгострокову підтримку на всіх етапах — від початкової реабілітації до юридичного супроводу. 

Таке бачення закладене в законопроєкт «Про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації» № 10132 від 09.10.2023, який прагне зробити наведене, реальністю та підвищити ефективність захисту прав постраждалих. Зараз у нас ще немає готового механізму, але якщо ми продовжимо документувати, фіксувати та подавати відповідні документи, коли цей механізм буде створено (а він вже в процесі), ми зможемо отримати компенсацію, реституцію, реабілітацію і всі інші права, які були у нас відібрані.

Поширити в

Comments are closed.