Від «МастерШеф» до мрії стати шеф-кухарем: історія 16-річної Софії з Березнегуватого, яка будує своє майбутнє у професійному ліцеї

0

— Розкажи, будь ласка, як ти зацікавилася кулінарією та як це вплинуло на твоє навчання. 

У 9 років я відвідала проєкт «МастерШеф», і це було для мене неймовірним досвідом. Я так прониклась атмосферою кулінарного шоу, що з того часу вирішила стати кухарем. Закінчивши 9 класів, я вступила до Березнегуватського професійного ліцею, де вивчаю кулінарне мистецтво.

— Які особливості навчання в ліцеї?

Навчання тут дійсно якісне. У нас є багато добре обладнаних кабінетів, предмети для практичних занять та почали зʼявлятися сучасні прилади. Особливо приємно, що в нас є велика територія з садом, де можна відпочити між заняттями. У підвалі також облаштовані приміщення для уроків та цікавого дозвілля.

— Чи є у вас позакласні заходи?

На жаль, гуртків у нас немає, адже з відомих причин зараз навіть навчання відбувається онлайн. Але влітку двічі на тиждень ми ходимо на практику, де проводимо час разом, граємо та спілкуємося. Також ми організовуємо зібрання, ініційовані викладачами або лідерами груп. Нам намагаються робити також змагання. До Нового року та інших свята у нас проходять тематичні заходи.

— А що тобі найбільше подобається в навчанні?

У нас є можливість практикуватися, хоча хотілося б, щоб це було частіше. Зараз практичні заняття проходять 2-3 рази на місяць, але це все одно дуже корисно. Ще мені подобається спілкування під час перерв та після занять. Для цього щодня виділяють 15-25 хвилин.

 

 

— Чого тобі не вистачає в навчальному процесі? Можливо якихось конкурсів чи заходів? 

Я б дуже хотіла більше офлайн заходів та змагань. Наприклад, було б чудово організувати щось на кшталт «Мастер Шеф» у нашому ліцеї, де викладачі могли б бути суддями. Це б точно додало інтересу до навчання.

— Чи є у тебе ініціативи, які ти хотіла б реалізувати?

Звісно! Як староста групи, я можу організовувати цікаві заходи. Можливо першим буде «Мастер Шеф». Студенти з інших спеціальностей теж можуть запропонувати свої ідеї. Я впевнена, що мене підтримають. Хочу обдумати ідею з кулінарним конкурсом та запропонувати її викладачам.

— Як ти оцінюєш матеріально-технічну базу ліцею?

Матеріально-технічна база у нас досить хороша. Звичайно, завжди є куди рости, але в цілому ми забезпечені всім необхідним для навчання. 

— А як щодо обміну досвідом? Чи хотіла б ти брати участь у таких програмах?

Так, обмін досвідом був би дуже корисним. Це дало б змогу не лише побачити, як працюють інші заклади, але й перейняти їхні найкращі практики. Це стосується як навчального процесу, так і позакласного життя.

Натхненна молодь — це та цільова аудиторія, яка цікавить стейкхолдерів (стейкхолдери (від англ. “stakeholders”) – це особи, групи або організації, які мають інтерес або вплив на певний проект, діяльність або рішення). 

Отож цікаво було поспілкуватися з юною студенткою БПЛ. Розмова допомогла зрозуміти які сильні сторони закладу, а де можна розвиватися.

Проєкт «Створення громадського офісу: новий крок до зближення громади та влади» впроваджується в межах грантового конкурсу «Посилення громадської участі в процесах раннього відновлення на звільнених територіях», який адмініструється ІСАР Єднання за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну», що фінансується країнами партнерами.



Поширити в

Comments are closed.