Дороги Черкащини: коли робота виконується для «галочки».

0

Тріщини, лущення, викришування та просідання дорожнього покриття, несплановані узбіччя. Ознаки порушення технології робіт. Таку картину побачила моніторингова група ГО «Проти корупції», що обстежувала щойно відремонтовані автошляхи на Маньківщині, Тальнівщині та Лисянщині.

Дефект на дефекті. І це при тому, що на деяких ділянках ще й  асфальт не встиг охолонути! Виникають запитання: чим завинили жителі цих районів перед підрядниками? Чому компанії, підписуючи договори на мільйони гривень,  не  переймаються якістю виконаних робіт? Чому не бояться очолити антирейтинг недобросовісних підрядників?

Замовники і виконавці

У поле зору моніторингової групи «Проти корупції» потрапило 7 ділянок доріг у Маньківському, Тальнівському та Лисянському районах.  Загалом було обстежено 21 км автошляхів. Це 7 договорів, підписаних у період з червня по серпень поточного року.   Роботи обійшлися у 12 млн. грн. На цих ділянках господарювали такі підрядники, як: філія “Тальнівський райавтодор” ДП “Черкаський облавтодор», Мале підприємство “ПРОМЕТЕЙ”, ТОВ «Уманьдоррембуд», ТОВ «Трансстроймеханізація» та ПП «Дорстрой».

 

Загальна вартість договорів, грн.

Ремонт 3-ох ділянок  із 7-ми замовила  Тальнівська райдержадміністрація. Решту – ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області». Результат моніторингу засвідчив: усі виявлені недоліки – наслідок недобросовісного виконання своєї роботи як замовником, так і підрядником.

Усе починається з якісної документації.

У цьому переконаний  керівник проекту «Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг  України» Юрій Путря. Бідкається: «У світі практикується попередній виїзд на ділянку, де заплановано ремонт. Фахівці її обстежують і складають дефектний акт, де чітко прописано, які недоліки, на якій площі і у який спосіб слід усунути. Тоді у підрядника не залишається ніяких питань. Він просто виконує свою роботу. А тут складається враження, що замовники нашого регіону дефектні акти не складають. Обмежуються технічними завданнями і ті виписані абияк.» Узяти, приміром,  водовідведення. Без нього дорога швидко зруйнується.  У дефектному акті на виконання робіт з поточного дрібного ремонту ділянки  автодороги  у Стрийському районі на Львівщині детально розписано, які види робіт із залученням якої техніки і на якій площі потрібно виконати.

А це приклад технічних завдань у договорі між  ДП “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” та Малим підприємством “ПРОМЕТЕЙ”. Йдеться про поточний середній ремонт ділянки О241010 Розкошівка – Рубаний Міст на Лисянщині. 4 км автошляху і майже 5 млн. грн. І при цьому перелік завдань обмежується всього чотирма  пунктами. Жодної згадки про розмітку, упорядкування узбіччя, забезпечення водовідведення, чим підрядник і скористався. Дарма, що при цьому у договорі є посилання на нормативні акти, які передбачають виконання згаданих видів робіт!

Виїхавши на місце, моніторингова група зафіксувала численні порушення:

  • руйнування країв дорожнього полотна;
  • ямковий, а не поточний середній ремонт;
  • несплановане узбіччя;

Відтак виникає запитання: як ДП “Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області” могла прийняти таку дорогу? Чи означає це, що УСІХ УСЕ влаштовувало?  В строки підрядник вклався. Гроші освоїли. Можна підписувати акт… Та до якості ремонту цієї ділянки у фахівців моніторингової групи є ще багато питань. Вони припускають, що підрядник крім всього порушив технологію виконання робіт. Зокрема дорожники працювали із асфальтобетонною сумішшю, температура якої вже не відповідала нормам і тому погано ущільнювалася. Принаймні на це вказують  грудки  затверділого  асфальту на узбіччі, зернистий корж замість ущільненого асфальту. Затверділі грудки асфальтобетону, які дорожники відсортовували під час роботи Недоущільнена асфальтобетонна суміш Юрій Путря наголошує: «Якщо технічне завдання детально не прописане, не окреслений відрізок на ділянці дороги, що підлягає ремонту, підрядник довільно трактує свої  обов’язки. Наприклад, на власний розсуд обирає відрізок для роботи.  Тож якісно виготовлена документація – це свідчення прямої зацікавленості замовника у якості виконаних робіт!

Читайте нормативні акти!

Замовник маніпулює нормативними актами «Галузеві будівельні норми України». Такого висновку дійшли члени моніторингової групи ГО «Проти корупції». А тим часом ГБН чітко регламентують, які види ремонтів та робіт повинні виконуватися на автодорогах. Розділ «Роботи з поточного ремонту» дає визначення таким поняттям, як «поточний середній ремонт», «поточний дрібний ремонт», «дорожній одяг та покриття», «водовідведення», «організація та безпека дорожнього руху».  Допоки замовник продовжуватиме на власний розсуд трактувати ГБН та ДБН у своїй діяльності, не розрізнятиме, чим поточний середній ремонт відрізняється від ямкового, європейських доріг нам не бачити. Яскравий тому приклад  – ремонт на ділянці О 240106 Вербівка – В’язівок – Цвіткове Городищенського району. Поточний середній ремонт. Принаймні так прописано у договорі.

Дорога-невидимка

Виявляється, на Черкащині є і такі. Автодорога Крачківка – Березівка, Маньківський район. Договір про ремонт цієї ділянки ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області» із ТОВ «Уманьдоррембуд» підписала у серпні на суму 906 тис. грн. Станом на початок жовтня, коли туди навідалися представники ГО «Проти корупції»,  виконання робіт на дорозі зафіксовано не було. Лише згодом на сайті  Маньківської РДА з’явилася інформація: «ТОВ «Уманьдоррембуд» здійснює  поточний середній ремонт на автомобільній дорозі Крачківка – Березівка,   роботи проведено на ділянці протяжністю 170 м».

І про конкуренцію.

За економічним законом конкуренція на ринку дорожніх робіт має позитивно впливати на ціну і якість. Аналіз документації переможців тендерних торгів на Черкащині ( а це більше 50-ти договорів ) показав, що «на полі одні й ті ж самі гравці». А й справді: чому підрядники з інших регіонів не беруть участь у тендерних процедурах у нашій області? На це запитання було б цікаво почути відповідь. А тим часом ми є свідками свідомого і уже традиційного виконання дорожніх робіт … для «галочки».

Поширити в

Comments are closed.