Про що говорять дороги на Черкащині, коли дорожники мовчать?

0

Сотні ділянок доріг, відремонтованих упродовж останніх двох років. І мільярди гривень на їх ремонт. Усе це потрапило у поле зору експертних груп, що розпочали реалізацію проекту Програми розвитку ООН “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України”. На Черкащині за перевірку автошляхів узялися представники громадської організації «Проти Корупції».

Попередньо вони отримали базові знання про особливості закупівлі та реалізації дорожніх проектів, бюджетування, основні дефекти дорожнього покриття.

Дороги Христинівщини та Уманщини

Христинівський район Черкаської області. За 2 останні роки тут дорожня техніка оновлювала асфальтне покриття на 13-ти ділянках. А це 27 км відремонтованих автошляхів, які мають обнадіювати водіїв, що дорогам в Україні бути! На Уманщині моніторингова група ГО «ПРОТИ КОРУПЦІЇ» попрацювала на 14-ти ділянках. Тут обстежено, проаналізовано якість виконаних робіт та зроблено необхідні фотознімки на 25-ти км дорожнього покриття. Усіпереглянуті «ремонтні» договори у цих районах передбачають проведення поточногосереднього ремонтудоріг. Йдеться про 27 договорів на суму 228 млн. грн. ( у Христинівському районі –  трохи більше 181 млн.грн., в Уманському – майже 47 млн. грн.).

Про підрядників

Виконанням поточного середнього ремонту на автошляхах Христинівського району займалося кілька підрядників: ТОВ «Уманьдоррембуд», ПП “Дорстрой”, ТОВ «Трансстроймеханізація», ТОВ «ШРБУ-48». В Уманському районі право на виконання дорожніх робіт вибороли:   ТОВ «Уманьдоррембуд», ТОВ «ШРБУ-48»,ПрАТУманський “Агрошляхбуд” і ПП «Дорстрой».

Загальна вартість договорів, грн.

Дороги в об’єктиві фотокамери

В числі обов’язків  експертної групи – не лише проаналізувати закупівлі послуг з ремонту доріг, а й ознайомитися із технічним завданням документації та провести візуальне обстеження. Це потрібно для того, аби зафіксувати факт неякісного або неповного виконання робіт. За словами керівника проекту “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України”Юрія Путрі, недоліки в роботі підрядників були виявлені на кожній обстеженій моніторинговою групою ділянці.

Неупорядковані узбіччя

Просідання дорожнього полотна

Відсутня розмітка

Найпоширеніші види дефектів,  виявлені під час моніторингу ділянок доріг у Христинівському та Уманському районах

Тендери і маніпуляції

Підрядники маніпулюють домовленостями з проектантами і представниками техогляду та виконують роботи «під свої потреби»,  а не з огляду на потреби дороги. Таких висновків дійшли члени проекту ГО «ПРОТИ КОРУПЦІЇ»в результаті моніторингу автошляхів Христинівського та Уманського районів.

Як приклад, розглянемо ділянку дороги Т-24-03 Орадівка-Жашків-Мошни на ділянці км 0+000-км 3+000. 

 У переліку технічних завдань документації конкурсних торгів передбачено виконання таких робіт:
-влаштування підстильного шару основи з відсіву;

– влаштування основи дорожнього одягу із щебеню;

– укладання асфальтобетонної суміші завтовшки 40 мм;

– ущільнення асфальтобетонного шару котками;

– встановленнядорожніхзнаків (1 шт).

Зверніть увагу: у переліку жодного слова про тротуар. А тим часом світлини з місця проведення робіт свідчать про інше. У Додатку 1 укладеного договору також чітко прописані види робіт, які підрядник зобов’язується виконати. І знову жодної згадки про тротуар.

Наведемо ще один приклад довільного трактування підрядником, яким, до речі, є ПП «Дорстрой», технічних завдань.  Згідно з договором виконавець робіт повинен надати послуги, якість яких відповідає умовам нормативної документації України. В їх числі є посилання на ДСТУ 3587–97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди».

Ця норма зокрема передбачає нанесення розмітки. У даному випадку виконавець робіт на розмітці «заощадив». Чи  готовий він нести відповідальність, якщо з цієї причини станеться ДТП з тяжкими  наслідками?

Юрій Путря зазначає: « У деяких технічних завданнях підрядників не прописано не лише нанесення розмітки, а й упорядкування узбіччя, забезпечення водовідведення. Хоча ці види робіт передбачені нормативними актами, на які посилається в договорі той же підрядник. Цікаво, що ці роботи враховуються при розрахунку кошторисної документації.

Отже, гроші підрядник бере,  а послуги надає не в повному обсязі». Та навіть якщо дорожники мовчать,  правду розкажуть самі дороги. Не належно ущільнене асфальтне покриття з часом дає тріщини. А за рік на щойно відремонтованій дорозі уже з’являються ями. Це говорить про те, що підрядник знову «економив»: замість двох котків на ділянці працював один.

Зробив вигляд підрядник, що технічне завдання не передбачає облаштування узбіччя та водовідведення, – починають руйнуватися краї дорожнього полотна. І список подібних прикладів невичерпний. Тож чи стануть колись українські дороги європейськими? Відповідь шукатимемо разом. 

 

Поширити в

Comments are closed.