Як на Черкащині 600 млн. грн. на ремонт доріг освоювали.

0

Громадська організація «Проти корупції» презентувала результати обстеження  обласних доріг. Йдеться про ті з них, де відбувалися ремонтні роботи  з 2016-ого по серпень 2018-ого року.

Моніторингова група  оглянула  50 ділянок доріг в усіх районах Черкащини, а це 150 км дорожнього полотна.  Проаналізували 50 тендерів на суму понад 600 млн. грн.  Це стало можливим завдяки  проекту ПРООН “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України”.  

Ремонт доріг чи будівництво?

У 2017 році Служба автомобільних доріг у Черкаській області підписала контрактів на суму майже 65 млрд. грн. З них 11,8%  – це був капітальний ремонт дорожнього полотна, 88% робіт становив поточний середній ремонт.

Мало чим відрізняється ситуація і у поточному році. Так,  станом на 30 серпня 2018-ого капітально було відремонтовано 7% доріг, решта – поточний середній ремонт. 

–  “Тобто у нас дороги не будують,  а ремонтують і утримують, – говорить керівник  проекту “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України” Юрій Путря. –   І це проблема. Але як краще?  Проїхати 1 км ідеальною дорогою чи  4 тисячі км дорогою задовільного стану і не загубити колеса? ” 

Аналіз вартості 1-ого кілометра поточного середнього ремонту дороги місцевого значення 2017 року по Україні засвідчив: найнижча ціна – на Харківщині. Вона становить 47 тис. грн./км.

Найвища ціна – у Закарпатської САД. Йдеться про 14 млн. грн./км. 

Середня вартість по САД у Черкаській області  – майже 3 млн. грн./км.  Юрій Путря наголосив, що розрахунки проводилися з огляду на ділянки, які вони моніторили.

Аналіз дефектів дорожнього полотна

Перевірка  ГО «Проти Корупції» виявила низку порушень, які спричиняють низький рівень виконання ремонтних робіт. Починаючи від недотримання норм, неналежно виписаних технічних завдань і закінчуючи недобросовісним виконанням роботи та відчуттям безконтрольності і безкарності підрядника.

За словами керівника проекту “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України”Юрія Путрі, недоліки в роботі підрядників були зафіксовані на кожній обстеженій моніторинговою групою ділянці.

Найпоширеніші види дефектів, виявлені під час моніторингу ділянок доріг   

Юрій Путря відзначив, що є дефекти, які властиві саме Черкаському регіону: насамперед це неякісно укріплені узбіччя, необлаштовані  з’їзди з відремонтованих ділянок доріг та незакриті керни, які роблять для того, аби проаналізувати відповідність щільності  дороги  технічним  нормам.

  

 Відкриті керни, виявлені моніторинговою групою

– “Навіщо робити таку дорогу, аби через півроку вона почала руйнуватися? Розмивання узбіччя  – це типово для черкаських доріг,  розмивається дорога, яка коштує мільйони! Абияк зроблені з’їзди  прискорюють викришування країв дорожнього полотна. А та ж розмітка? Вона коштує копійки! Але за певних погодних умов чи у темну пору доби  для водіїв вона може коштувати життя.” – говорить керівник проекту Юрій Путря.

Розмивання узбіччя

Неякісно укріплене узбіччя

Незакінчений стик з відремонтованою ділянкою

Замовники робіт і розпорядники коштів

З  першого січня 2018 року автодороги  місцевого значення було передано  обласним державним адміністраціям. Йдеться про 4372 км. Відтак  при ОДА з’явився  Департамент інфраструктури, розвитку та утримання мережі автомобільних доріг загального користування місцевого значення. 

Цей департамент є розпорядником коштів.   А замовником робіт виступає ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Черкаській області».  Очікувалося, що  нововведення нададуть органам виконавчої влади і місцевого самоврядування більше можливостей  вирішувати, які дороги необхідно ремонтувати першочергово,  впливати на хід робіт,  контролювати їх  якість  і використання фінансового ресурсу.

Коментуючи роботу департаменту упродовж 10-ти місяців , його директор Сергій Чубань визнав:  недоліки є.  Це і невиписані технічні завдання, і безконтрольна діяльність підрядників, і ремонт ділянок доріг з  низькою інтенсивністю транспортного руху в той час, як поза увагою лишилися набагато важливіші відрізки. Але, мовляв, усьому є пояснення:

– “Тоді нашої служби ще не було, тому  перелік ділянок доріг, що потребують ремонту, формувався за пропозиціями райдержадміністрацій.  На той час  ми не мали необхідних ресурсів, аби  проїхати і обстежити 4372 км.  Чому не була врахована опорна сітка доріг? Хто складав дефектні акти? Їх складали люди, які там живуть,  і ми вирішили, що вони краще знають, які ділянки доріг  слід ремонтувати першочергово. Як виявилося, це не так. Підхід був непрофесійний.  На сьогодні вже підготовлено доручення, аби наступного року усю документацію виготовляли спеціалісти.”

Головний спеціаліст відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Тальнівської РДА Євгеній Піддубний розповідає:

-“Нам цього року було виділено  1 млн. 774 тис. грн. це на дрібний ремонт, а на середній – 1 млн. 715 тис. грн. Ми повинні були подавати пропозиції на область щодо тих ділянок, які насамперед потребують ремонту.  Дороги у нас усі розбиті, тому орієнтувалися на ті, де  ходить шкільний автобус,  де у нас уже виготовлено проектно-кошторисну документацію.  Ми подали цей перелік, а остаточне рішення приймали Черкаси. Дефектні акти, за словами Євгенія Піддубного, він в очі не бачив. Технагляд винаймали. Але проблеми це не вирішило:   

“Ми виїжджали приймати дорогу. Ще депутатів залучили. Але це треба навчатися,  аби орієнтуватися і розумітися, чи добре підрядник попрацював, чи, може, що у технології  порушено?  Підрядник що хоче, те й робить, бо розуміє, що ніхто його не перевірить.”

За словами керівника проекту  “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України» Юрія Путрі, представники влади, справді, необізнані у тому, як забезпечити прозорість тендерних закупівель, хто і коли має складати дефектні акти, яким чином слід забезпечувати контроль за якістю виконання робіт підрядником:

– Аналіз дефектних актів тих ділянок доріг, які ми моніторили, показав, що нерідко їх складали не фахівці. Вони не використовували надану їм Мінрегіоном методологію тощо. Але ж  незнання не звільняє від  відповідальності.  

Фактори якості

За словами керівника проекту  “Моніторинг прозорості та доброчесності проведення ремонтів доріг України» Юрія Путрі, найкраще автошляхи ремонтують на Уманщині. Найгірші дороги – в Городищенському районі. Виникає запитання: від яких факторів  це залежить?

 

На переконання   Сергія Чубаня, якість доріг є віддзеркаленням  ефективності співпраці громади з представниками райдержадміністрацій:

– Якщо на Христинівщині та Уманщині голови РДА ініціативні, мотивовані, то й проблем з недобросовісними підрядниками немає. А у решті районів нам досі перелік доріг для ремонту у майбутньому році не склали.

Натомість начальник Служби автомобільних доріг у Черкаській області Владислав Демиденко зауважує:

– У  2018 році масштабні роботи проходили  в Уманському і Христинівському районах.  В тому числі реконструйовано шляхопровід.  І ремонт доріг державного значення відбувається на високому рівні тому, що ми розглядали тендерні пропозиції лише по місцевим службам, а технічні завдання у нас складають  у  розгорнутому форматі. Відповідно доводиться відповідати на чисельні запитання антимонопольного комітету і навіть скасовувати торги. Або антимонопольний комітет їх нам сам скасовує. 

Втім це не єдині фактори, що впливають на якість відремонтованих автошляхів. Її визначають і якість матеріалів, і техніка, задіяна у роботі, і фаховість працівників підрядної організації. 

Владислав Демиденко також зауважив, що вважає за необхідне, аби надалі члени моніторингової групи брали з собою у рейди і фахівців САД:

Щоб робота була результативною, слід виїжджати разом. Узяти хоча б 239-ий та 242-ий км міжнародної автодороги державного значення М-01. У цьому випадку гарантійний термін закінчився.  Тож фахівці мають встановити причину появи колійності. Якщо колія утворюється через основу, що втратила свою несучу спроможність, то  цією ділянкою має займатися облавтодор. 

Також начальник САД Владислав Демиденко додав: – “Ми підтримуємо із підрядниками зв’язок,  у договорах прописані гарантійні терміни. Тому ми вживатимемо щодо них в разі виявлення недоліків заходи адміністративного впливу.”

У свою чергу директор профільного департаменту Сергій Чубань пообіцяв, що облдержадміністрація готова внести необхідні  зміни до програми ремонту доріг області, де буде враховано недоліки цього року,  аби у 2019-ому році ситуація кардинально змінилася.


Поширити в

Comments are closed.